FAQs

 Główna / FAQs

Najczęściej zadawane Pytania


Jak mogę umowić się na spotkanie
Możecie Państwo zadzwonić na telefon w godzinach od 10-18 od poniedziałku do piątku. Jeżeli nie odbierzemy oddzwonimy do godziny czasu.
Jakie problemy wskazują na konieczność wizyty u podologa?
Nawet potencjalnie zdrowa osoba powinna zgłaszać się do podologa co 3-4 miesiące w ramach kontroli. Do czynności wykonywanych przez podologa zaliczamy usuwanie zrogowaceń, usuwanie modzeli, odcisków, terapię tzw. „twardych pięt”, terapię wrastających paznokci, terapię brodawek wirusowych oraz ewakuację krwiaków podpaznokciowych.

Dodatkowo podolog oczyszcza profesjonalnie zmienioną chorobowo płytkę paznokciową w takich jednostkach jak np. grzybica, łuszczyca, cukrzyca, onycholiza, zmiany pourazowe itd.

Kurzajki u dzieci – najczęstsze przyczyny ich powstawania, usuwanie zmian w gabinecie podologicznym
Kurzajki to zmiany skórne, które powstają w wyniku zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Ich występowanie jest zakaźne, a do zarażenia może dojść bezpośrednio lub pośrednio za pomocą przedmiotów i środowisk w miejscach publicznych. Najczęstszym obszarem, w którym pojawiają się kurzajki są stopy. Poznaj przyczyny powstawania kurzajek u dzieci, sprawdź, jak możesz temu zapobiec oraz jak bezpiecznie i skutecznie usunąć zmiany skórne u dziecka w szybki i bezbolesny sposób.


Kurzajki na stopie – przyczyny


Najczęstszymi przypadkami występowania kurzajek u dzieci są zmiany zlokalizowane na stopach. Bezpośrednią przyczyną jest oczywiście zakażenie wirusem HPV, do którego może dojść poprzez bezpośredni dotyk osoby zarażonej, jak również w wyniku kontaktu z przedmiotami, na których znajduje się szczep wirusa. Jego rozwojowi i pojawieniu się kurzajek u dzieci na stopach sprzyjają przede wszystkim miejsca wilgotne, a więc publiczne baseny.


Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się dolegliwości jest chodzenie po wilgotnych nawierzchniach, na przykład płycie basenu czy korzystanie z publicznych pryszniców bez ochronnego obuwia, a także wzajemne pożyczanie sobie klapek czy ręczników, co wśród dzieci zdarza się bardzo często.


Bardzo łatwo jest o zarażenie się brodawczakiem ludzkim poprzez uprawianie sportów wymagających bycia boso, szczególnie w takich miejscach jak hale sportowe. Powstawaniu kurzajek sprzyjają zatem również wszystkie zajęcia sztuki walki czy tańca, które trenuje się z gołymi stopami.


Wszelkie rany i otarcia, które pozostają bez zabezpieczenia opatrunkiem również sprzyjają zarażeniu się wirusem brodawczaka ludzkiego, szczególnie w sprzyjających dla niego warunkach.


Aby uniknąć powstawania kurzajek u dzieci, należy przede wszystkim stale przypominać im o noszeniu obuwia, szczególnie na basenach i pod prysznicem, uczulać je na wzajemne pożyczanie osobistych przedmiotów, a także dbać o to, aby w przypadku skaleczenia czy jakiegokolwiek urazu, zawsze zabezpieczały rankę plastrem. Aby uniknąć kurzajek u dzieci na stopach, jeśli trenują “bose” sporty, dobrze jest zadbać o to, by po skończonych zajęciach zdezynfekowały skórę stóp.


Kurzajki na stopie – objawy


Kurzajka przyjmuje postać małego guzka o fakturze gładkiej bądź chropowatej. Może występować w naturalnym kolorze skóry lub przyjąć brunatne zabarwienie. Ma tendencje do rozpowszechniania się na kolejne obszary skóry, a zwlekanie z jej usunięciem prowadzi do zagnieżdżenia się brodawki w głąb warstw skórnych, co może być bolesne. Najczęściej kurzajka pojawia się na dłoniach i stopach.


Występuje kilka rodzajów kurzajek. W zależności od wyglądu i rozmiaru zmiany mogą występować: brodawki głębokie, mozaikowate, płaskie, płciowe i przejściowe. Wszystkie jednak wywołane są wirusem brodawczaka ludzkiego. Przypadłość ta bardzo często dotyczy dzieci.


Usuwanie kurzajek u dzieci – metody


Znając już charakterystykę kurzajki na stopie, przyczyny oraz rodzaje, warto poznać metody ich usunięcia. Istnieje kilka domowych sposobów walki z brodawkami, jednak bardzo często nie przynoszą efektów bądź przynoszą ulgę jedynie na jakiś czas, po czym problem znów wraca. Brodawki najbezpieczniej i najskuteczniej można usunąć w gabinecie podologicznym, podczas zabiegu wykonanego przez specjalistę. Jest to szczególnie ważne w przypadku kurzajek u dzieci, aby nie narażać pociech na kolejne próby usunięcia zmian. U młodych osób bardzo często wystarczy jedynie kilka wizyt, aby całkowicie pozbyć się problemu. Wszystko zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań i pielęgnacji. W naszym gabinecie można umówić się na zabieg usuwania kurzajek u dzieci, który dostosowany jest do potrzeb najmłodszych pacjentów, przez co przebiega możliwie szybko i bezboleśnie.

Problem z suchą skórą stóp – jak sobie poradzić i zapobiegać przykrym dolegliwościom?
Problem przesuszonej skóry zwykle jest bardzo uciążliwy, prowadzi do takich dolegliwości jak łuszczenie, pieczenie czy swędzenie. Przesuszona skóra jest szczególnie problematyczna w okolicy stóp, gdzie powstawać mogą liczne zrogowacenia, modzele czy bolesne i nieestetyczne pęknięcia w okolicach pięt. Sucha skóra stóp wymaga optymalnej pielęgnacji oraz zabiegów, które skutecznie zapobiegną powstawaniu zrogowaceń na stopach.


Sucha skóra – przyczyny


Bezpośrednią przyczyną przesuszenia skóry stóp jest nieodpowiednia praca gruczołów potowych lub ich całkowity zanik. Dodatkowo, problem ten może być związany z różnymi schorzeniami i czynnikami. Za najczęstsze przyczyny problemu z suchą skórą podaje się:


zaburzenia mikrokrążenia, uszkodzenia naczyń krwionośnych,


choroby organizmu takie jak cukrzyca, zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu, choroby tarczycy,


nieodpowiednia pielęgnacja stóp, stosowanie niewłaściwych kosmetyków,


zbyt niska częstotliwość złuszczania naskórka i stosowania kremów nawilżających,


przesuszenie skóry jest również jednym z następstw naturalnego procesu starzenia się organizmu.


Dolegliwości suchej skóry stóp nie należy bagatelizować. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje w efekcie powstawanie zrogowaceń, nagniotków i modzeli, a także jest przyczyną pękającej skóry na stopach, której może towarzyszyć krwawienie i rozwój stanów zapalnych. Dodatkowo przesuszona skóra jest także powodem nieestetycznego wyglądu stóp, który jest szczególnie ważny w przypadku pory letniej, kiedy stopy są często odsłaniane. Powinno się leczyć suchą skórę, przyczyny oraz objawy, nie zapominając o żadnym z aspektów. Ważne jest zarówno zwalczanie symptomów, jak również leczenie schorzeń, które je powodują oraz zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji.


Profilaktyka i zabiegi na suchą skórę stóp


Osoby cierpiące na przesuszoną skórę stóp powinny być pod stałą opieką podologa. W naszym gabinecie oferujemy konsultacje oraz zabiegi przeznaczone dla pacjentów zmagających się z suchą skórą stóp. Leczenie należy zacząć przede wszystkim od zabiegów usunięcia powstałych modzeli i zrogowacenia na stopach, których nie da się zredukować domowymi sposobami.


W naszym gabinecie oferujemy pacjentom także optymalne złuszczenie naskórka i wygładzenie powierzchni skóry stóp. Najważniejsze jest jednak dobranie odpowiednich preparatów, które będą działały regenerująco na powstałe pęknięcia i urazy, a także optymalnie nawilżą skórę. Nawet pojedynczy zabieg na suchą skórę stóp może przynieść pożądane efekty. Jednak w przypadku osób cierpiących na przesuszenie skóry w dużym stopniu, konieczne będzie przeprowadzenie większej ilości zabiegów w gabinecie, niezbędne będą także wizyty kontrolne.


Domowa pielęgnacja suchej skóry stóp


Aby uniknąć przesuszenia oraz problemu pękającej skóry na stopach i towarzyszących temu komplikacji, oprócz odpowiednich zabiegów w gabinecie podologicznym niezmiernie ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i higiena stóp w domu. Podczas wizyty podolog dobiera odpowiednie preparaty oraz ustala częstotliwość wykonywania poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko wzmocnią działanie tych wykonanych w gabinecie, ale dodatkowo nawilżą skórę i pomogą uniknąć powracającego problemu rogowacenia naskórka i pękania skóry. Niezwykle ważne jest również to, aby pacjent zgłosił się do specjalisty w celu leczenia przyczyny problemu, na przykład cukrzycy, czy chorób tarczycy, aby w pełni wyeliminować problem przesuszonej skóry.

Optymalna pielęgnacja stóp – jak odpowiednio dbać o stopy, aby były ładne i zadbane?
Podczas regularnych zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych wykonywanych w domu, bardzo często zapominamy o tym, aby poświęcić stopom więcej uwagi. Zwykle przypominamy sobie o nich w porze letniej, kiedy chcemy założyć odkryte buty bądź pochodzić boso po plaży. Jednak przywrócenie im odpowiedniego wyglądu w krótkim czasie jest trudne, dlatego przez cały rok niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp, pozwalająca na to, by były gładkie, zdrowe i zadbane.


Dobranie odpowiedniego obuwia


Jest to bardzo ważny element, który jest niezbędny do utrzymania zdrowych i zadbanych stóp. Przy wyborze butów należy kierować się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Większość sztucznych tworzyw nie sprzyja wymianie powietrza, przez co nogi pocą się i “duszą” w bucie. Zwłaszcza jeśli wykonane są z plastiku bądź gumy i nosimy je w porze letniej. Równie istotne jest to, aby były wygodne. Jeśli buty mają być noszone przez dłuższy czas, nie powinny obcierać, uciskać ani powodować zbytniego obciążenia stopy. Wysokie obcasy z wąskim czubem kobiety powinny zakładać na specjalne okazje, a w miarę możliwości zmieniać je na wygodniejsze buty. Noszenie nieodpowiedniego obuwia może być bowiem przyczyną wrastających paznokci, nagniotków czy odcisków, z kolei dobór nie przewiewnego obuwia, jest przyczyną wystąpienia nadpotliwości, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia grzybicy.


Stosowanie odpowiednich preparatów


Ze stopami jest dokładnie tak samo jak z cerą czy włosami – kosmetyki nie powinny być przypadkowe, lecz dobrane zgodnie z potrzebami skóry. Stosowanie nieodpowiednich preparatów może prowadzić do przesuszenia skóry lub nadmiernego wydzielania łoju, a oba te przypadki są bardzo niekorzystne dla ogólnej kondycji stóp. Przy wstąpieniu nadmiernego pocenia się bądź przesuszenia skóry, zachęcamy do konsultacji w naszym gabinecie podologicznym, podczas której specjalista w razie konieczności zaleci odpowiednie zabiegi podologiczne, a także poleci odpowiednie kosmetyki i udzieli wskazówek na temat optymalnej pielęgnacji stóp.


Odpowiednie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych


Pielęgnacja stóp to nie tylko stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, ale również zabiegi takie jak czyszczenie i obcinanie paznokci czy ścieranie martwego naskórka. Niezwykle ważne jest, aby robić to w sposób prawidłowy i z właściwą częstotliwością. Intensywne ścieranie naskórka prowadzić może do zwiększenia zrogowacenia, a nieodpowiednio obcięty paznokieć może być powodem jego wrastania. Przy często powracających problemach, warto zgłosić się do naszego gabinetu podologicznego, gdzie specjaliści udzielą wskazówek na temat tego, jak poprawnie wykonywać domowe zabiegi pielęgnacji stóp. Szybka reakcja na zmiany i dolegliwości


Nawet najbardziej zadbane stopy czasem mogą przysporzyć problemu, gdyż nie wszystko jest zależne tylko od prawidłowej pielęgnacji. Część dolegliwości, na przykład wrastający paznokieć, może być uwarunkowana genetycznie. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio szybko reagować na niepokojące symptomy i nie próbować rozwiązywać ich samodzielnie. Przy pierwszych objawach najlepiej jest zwrócić się do gabinetu, gdzie zostaną wykonane odpowiednie zabiegi podologiczne, a także leczenie nawracających dolegliwości. Jest to niezwykle istotne, gdyż samodzielne próby poradzenia sobie z problemem bardzo często kończą się pogorszeniem stanu stopy, co wpływa na wydłużenie procesu leczenia. Niezwykle pomocne w zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji stóp są także profilaktyczne zabiegi podologiczne, podczas których nasi pacjenci mogą skorzystać z konsultacji. Przeprowadza się także pedicure leczniczy, polegający m.in. na skracaniu paznokci, ścieraniu martwego naskórka i nawilżeniu skóry stóp.

Czym charakteryzuje się stopa cukrzycowa
Osoby cierpiące na cukrzycę są szczególnie narażone na różnego rodzaju problemy ze stopami. W dużo większym stopniu diabetyków dotyczą zniekształcenia kości stopy czy deformacje paznokci. Problemy z rogowaceniem, wrastaniem płytki czy grzybicą stóp są również bardziej prawdopodobne w przypadku tej grupy ryzyka. Szczególnie niebezpieczne są zaburzenia czucia oraz mikrokrążenia, które zwiększają podatność stóp na uszkodzenia mechaniczne i owrzodzenia. Sprawdź, jakie są objawy stopy cukrzycowej oraz jakie zabiegi podologiczne powinno się zastosować w tym przypadku.


Cukrzyca – powikłania


Stopa cukrzycowa jest schorzeniem, które jest jednym z powikłań tej choroby. Dotyczy przede wszystkim osób, u których dość późno wykryto cukrzycę oraz tych, które nie są prawidłowo leczone. Statystycznie, problem ten dotyczy około 10% wszystkich pacjentów. Główną przyczyną problemów ze stopami jest zaburzenie prawidłowej pracy układu krążenia oraz uszkodzenie naczyń krwionośnych, w wyniku czego tracą one elastyczność, bardzo często występuje również miażdżyca i zwiększa się skłonność do zarastania żył, a w szczególności tętnic. Następstwem tych procesów jest nieodpowiednie dotlenienie tkanek stopy. Może to prowadzić do owrzodzeń, zniekształcenia kości czy deformacji płytki paznokcia. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, konieczna jest konsultacja ze specjalistą oraz zastosowanie odpowiednich zabiegów podologicznych. Stopa cukrzycowa – najczęstsze objawy


Jeśli chodzi o cukrzycę, powikłania mogą być różne i mieć zróżnicowane objawy, w zależności od zaawansowania i przebiegu choroby. Do najczęstszych dolegliwości należą:


opuchnięcia,


przekrwienia,


drętwienie stóp,


zniekształcenie kości,


zaburzenia odczuwania (temperatury, dotyku czy bólu),


dolegliwości związane z naskórkiem,


deformacja i przerost płytki paznokcia.


Oprócz podstawowych i charakterystycznych symptomów występowania stopy cukrzycowej, pacjenci narażeni są także na częste rogowacenie naskórka, powstawanie nagniotków i modzeli, a także na powracający problem wrastających paznokci, które wymagają konsultacji oraz wykonania właściwych zabiegów podologicznych przez specjalistę.


Zabiegi podologiczne dla cukrzyków


Diabetycy powinni znajdować się pod stałą opieką podologa, który przede wszystkim będzie zlecał zabiegi mające na celu profilaktykę i zabezpieczenie przed urazami i deformacjami, które mogą wystąpić. Są to przede wszystkim czynności zapobiegające powstawaniu ran i owrzodzeń na powierzchni skóry. W gabinecie Satin diabetycy znajdują się w najlepszych rękach specjalistów, którzy w przypadku wystąpienia którejś z dolegliwości, błyskawicznie zalecają odpowiedni zabieg, na przykład usuwania modzeli czy wrastającej płytki paznokcia. Ze względu na to, że chorzy na cukrzycę znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, duże znaczenie mają także czynności zapobiegające powracaniu problemów, jak specjalne wkładki odciążające czy klamry na wrastające paznokcie. Wkładki odciążające dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie badania chodu, podczas którego ustalane są miejsca największego nacisku.


Kontrola i odpowiednia pielęgnacja


W przypadku cukrzyków oraz wystąpienia schorzenia stopy cukrzycowej bardzo ważna jest stała kontrola lekarza – diabetologa, ale również podologa. Ważne jest regularne usuwanie martwego naskórka oraz właściwa pielęgnacja skóry oraz paznokci, które zmniejszają ryzyko wystąpienia opuchnięć i owrzodzeń. Jest to niezmiernie ważne, gdyż zaniedbanie stopy cukrzycowej może prowadzić do martwicy, a w efekcie nawet do amputacji. Oprócz odpowiednich zabiegów podologicznych specjalista zaleca także optymalną pielęgnację stóp oraz odpowiednie preparaty.

Problem pocących się stóp
Pot wywołuje w nas niemiłe skojarzenia ze względów estetycznych, toteż staramy się walczyć z nim wszelkimi sposobami. Za wytwarzanie potu odpowiedzialne są gruczoły potowe, które ze względu na funkcje i lokalizacje dzielimy na: gruczoły ekrynowe i apokrynowe.


Za nadpotliwość stóp odpowiedzialne są gruczoły ekrynowe, których liczba stanowi ok. 3 milionów. Ich głównym składnikiem jest woda w 99%, ale także sól, mocznik i kwas mlekowy, węglowodany, tłuszcze oraz związki mineralne, takie jak wapń, potas, magnez czy żelazo.


Przyczyn nadpotliwości jest wiele. Często są to zaburzenia organizmu, ale także choroby, takie jak cukrzyca, czyli choroby metaboliczne, choroby neurologiczne, niektóre choroby zakaźne, ale także zaburzenia emocjonalne, stres czy dieta.


Jedną ze skuteczniejszych metod w walce z nadpotliwością stóp są zabiegi jonoforezy. Jest to metoda nieinwazyjna, w której głównym składnikiem jest woda. Jest to zabieg bezpieczny, jego skuteczność zależy od naszej regularności i wytrwałości. Takie zabiegi wykonujemy od 2 do 4 razy w tygodniu, w przeciągu 8-10 tygodni widzimy już znaczną poprawę w tym problemie.


Jeśli pacjent do nas przychodzi z problemem nadpotliwości stóp, polecamy naszym pacjentom preparaty Syneo 5 Man, a do pielęgnacji polecamy naszym pacjentom kosmetyki firmy Pedibaehr.

Na czym polega podstawowy zabieg podologiczny?
Typowy zabieg podologiczny to coś więcej niż zwykły pedicure kosmetyczny. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, wykonywany sterylnymi lub jednorazowymi narzędziami podologicznymi i z użyciem frezarki podologicznej.


Elementami zabiegu podologicznego jest prawidłowe obcięcie i oszlifowanie paznokci, a także oszlifowanie podeszw stóp, czyli usunięcie wszelkich zrogowaceń. Podstawowy zabieg podologiczny jest zabiegiem całkowicie bezinwazyjnym, dlatego dedykowany jest dla każdej grupy wiekowej. Naszymi pacjentami są zarówno dzieci, ich rodzice i dziadkowie, często częściej kobiety, jednak coraz częściej mężczyźni, z czego bardzo się cieszymy.


Podstawowy zabieg podologiczny to zabieg profilaktyczny i powinien być traktowany jako cotygodniowa kontrola naszych stóp. Podologia jest w stanie w bardzo wczesnej fazie zapobiec pewnym problemom i pamiętajmy, że zawsze łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Jak usuwać modzele i zrogowacenia?

Modzele to twarde skupiska zrogowaciałego naskórka, przeważnie o żółtym zabarwieniu, wynikające z deformacji stóp lub niewłaściwej pielęgnacji, np. nadmiernego usuwania naskórka w zapleczu domowym. Umiejscowione są przeważnie w okolicy podeszwowej stóp, piętach, na przodostopiu czy na paluchach. Zabieg polega na bezbolesnym, mechanicznym usunięciu naskórka, wyrównaniu jego powierzchni oraz dobraniu odpowiedniego preparatu. Aby utrzymać skórę stóp w dobrej kondycji, zabieg należy powtarzać regularnie, stosując się do zaleceń podologa. Powstawanie modzeli można ograniczyć do minimum, dobierając odpowiednie wkładki ortopedyczne z asortymentu naszego gabinetu.

Krótko o nas

Certyfikowani specjaliści, instruktorzy i wykładowcy. Jednym słowem – najlepsi z najlepszych!


Więcej