You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Najczęstsze problemy

Wrastający paznokieć dotyczy najczęściej młodych sportowców płci męskiej. Po licznych urazach paznokieć staje się pogrubiały, twardy i wywiera nadmierny ucisk na tkanki otaczające, powodując stan zapalny, wysięk i ból. Nadmierna potliwość i maceracja dodatkowo pogarszają powstały stan. Wrastanie może być także spowodowane niewłaściwym skracaniem i infekcją grzybiczą. Zaawansowane stadia wrastania, w przypadku braku właściwego postępowania, objawiają się silnym bólem, uniemożliwiającym aktywność fizyczną, a nawet chodzenie.

Nadmierny ucisk obuwia na palce stóp powoduje też drażnienie bocznych wałów paznokciowych, co objawia się ich nadmiernym rogowaceniem. Dodatkowo dochodzi do wbijania się bocznych przyśrodkowych krawędzi płytki paznokciowej w już zrogowaciałe fałdy skórne i tworzą się odciski podpaznokciowe. Występujące podczas chodzenia dolegliwości bólowe są podobne do tych, które spowodowane są wrastaniem paznokci.

Urazy stóp powodują również pęknięcia podłużne i kruszenie się osłabionej płytki paznokciowej. Długotrwały ucisk palucha powoduje boczną onycholizę, złudnie przypominającą wyglądem obraz paznokcia zainfekowanego grzybicą.

U sportowców często obserwujemy zmianę zabarwienia paznokci na kolor czarno-niebieski. Jest to wynikiem noszenia butów sportowych, w których brakuje miejsca dla swobodnego ruchu palców stóp. Podczas wysiłku fizycznego są one wielokrotnie ściskane – z każdej strony. Powtarzające się urazy tworzą pod paznokciem blister krwi. Problem ten dotyczy głównie biegaczy i piłkarzy. To krwawe wybroczyny dają paznokciom czarno-niebieskie zabarwienie. Nagromadzona krew powoduje ucisk, tym samym wywołując ból i stan zapalny. Podiatra bądź chirurg może usunąć płytkę paznokciową lub wywiercić w niej otwór, aby umożliwić drenaż, ewakuację krwiaka i dzięki temu zmniejszyć nacisk.

W wielu przypadkach pogrubienie i kruszenie się paznokci są powodowane przez typowe dla uprawiania sportów urazy palców, ucisk butów oraz choroby towarzyszące (cukrzyca, łuszczyca, choroby naczyń). Pogrubienie paznokci zwykle nie występuje samoistnie, najczęściej jest objawem innych schorzeń. Bez leczenia, przy wysokim stopniu urażalności istnieje niebezpieczeństwo całkowitego odwarstwienia się i odpadnięcia paznokcia od łożyska.

Wraz z pogrubieniem na płytkach paznokciowych może pojawić się prążkowanie i żółte zabarwienie. Częstą przyczyną tego typu zmian na paznokciach u sportowców jest grzybica. Obuwie wykonane z materiałów niskiej jakości sprzyja wzmożonej potliwości, a w konsekwencji przyczynia się do rozwoju infekcji. Wilgotne pomieszczenia, z których często korzystają osoby uprawiające sporty – baseny, sauny, natryski oraz szatnie – także sprzyjają rozprzestrzenianiu się zakażeń. Grzybica skóry stóp określana jako „stopa atlety” łatwo przenosi się na płytki paznokciowe. Infekcja powoduje zmiany w strukturze i zabarwieniu paznokci. W przypadku braku leczenia szybko rozprzestrzenia się na pozostałe paznokcie.

Mówiąc o infekcjach w obrębie skóry stóp, nie powinno się zapominać o brodawkach wirusowych. Na skórze stóp mamy do czynienia z brodawkami mozaikowatymi i typu Myrmecia. Intensywny wysiłek fizyczny skutkuje często obniżoną odpornością, a niewystarczająca higiena w obiektach sportowych sprzyja tego typu infekcjom.

U sportowców często występuje charakterystyczna deformacja palców na skutek nadmiernego nacisku i długotrwałego blokowania ich w przykurczonej pozycji. Taki stan prowadzi do utrwalenia zgięcia paliczków w stawach, określanego jako młotkowatość (ang. Hammertoe) lub szponowatość. Długotrwały skurcz powoduje utratę równowagi mięśniowej, skracanie mięśni palców i szponowate wygięcie. Główną przyczyną zewnątrzpochodną zniekształcenia jest ucisk zbyt ciasnego obuwia sportowego. W takiej pozycji paznokcie są bardziej narażone na urazy i powstawanie wybroczyn podpaznokciowych.

Osoby uprawiające sport powinny zatroszczyć się również o kondycję skóry stóp, stosując regularnie odpowiednie kosmetyki, a w razie potrzeby odwiedzać gabinety podologiczne celem skorzystania z profesjonalnych usług i porad. Coraz częściej spotykam się też z sytuacją, że trenerzy szukają pomocy dla swoich podopiecznych u specjalistów. Każdy szanujący się klub sportowy powinien mieć swojego podologa.

Główne dolegliwości

Specjalizujemy się w różnorodnych usługach. Naszym celem jest zapewnienie obsługi klienta na najwyższym poziomie w oparciu o Państwa życzenia.

  • Ból ścięgna Achillesa
  • Ból pięty podeszwowej
  • Ból goleni
  • Ból przodostopia
  • Ból ścięgna Achillesa
  • Ból przedniej części kolana
  • Ból kolana bocznego (zewnętrznego)
  • Kolano biegaczy
  • Zespół koślawości
  • Stresowe złamanie kości śródstopia
  • Zapalenie ścięgna podeszwowego
  • Hallux Rigidus (zesztywniały duży palec u nogi)
  • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów stopy
  • Buty do biegania

Mamy nadzieję, że dzięki naszym usługom otrzymają Państwo najbardziej spersonalizowaną pomoc w dolegliwościach każdego rodzaju, których Państwo poszukują.

Regularne wizyty w gabinecie podologicznym pozwolą cieszyć się dobrym stanem stóp, a profesjonalna pielęgnacja paznokci, usuwanie zmian hiperkeratotycznych (zgrubień skórnych) czy dobór odpowiednich kosmetyków i preparatów pomogą zminimalizować ryzyko powstawania powikłań stopy cukrzycowej.

Niezwykle ważny jest także dobór właściwego obuwia oraz wkładek ortopedycznych, które pomagają niwelować powstawanie modzeli czy odcisków. Nasi podolodzy potrafią zadbać o stopy diabetyków oraz wcześnie wykryć ewentualne zagrożenia.

Czego możesz od nas oczekiwać

Profesjonalny zespół

Zatrudniamy zespół najbardziej wykwalifikowanych podologów, pielęgniarki i kosmetologów.

Ceryfikowane produkty

W SeryeClinic używamy tylko certyfikowanch produktów do pielęgnacji skóry i zdrowia dla naszych klientów.

Edukacja medyczna

Wszyscy członkowie naszego zespołu posiadają wyższe wykształcenie medyczne.

Najnowsze wyposażenie

Nasza klinica korzysta z najwyższej klasy sprzętu i narzędzi .

Stopa sportowca

Trening skutkuje wzmocnieniem aparatu mięśniowo-kostno-stawowego również w obrębie stóp. A są one odpowiedzialne za kontakt ciała z podłożem, zbierają wszystkie wstrząsy, uderzenia oraz pełnią funkcję amortyzującą i stabilizującą. Ich stan ma ogromny wpływ na sylwetkę, samopoczucie oraz ogólny komfort życia.

Dowiedz się wiecej.

-

Stopa sportowca jest zakażeniem grzybiczym skóry, które może wystąpić na każdej części stopy, w tym między palcami.Co zaskakujące, stopa sportowca nie zawsze powoduje swędzenie, choć jest to jeden z objawów. Może ona po prostu wyglądać jak sucha skóra wokół pięty, łuku lub palców stopy, której stan nie ulega poprawie po zastosowaniu środków nawilżających. Jeśli występuje między palcami, to zwykle między palcem numer 4 i 5 i może wyglądać na wilgotną, białą lub czerwoną i mieć łuszczącą się skórę, która powoduje podrażnienie stopy, a czasem ból. Objawy prawie zawsze pogarszają się, gdy ktoś nosi zamknięte buty przez cały dzień. Jest to jeden z powodów, dlaczego jest to również powszechne u osób, które pracują długie godziny biurowe.

Infekcje grzybicze skóry stóp często przenoszą się na paznokcie powodując stan znany jako grzybica paznokci. Infekcje paznokci są bardzo trudne do leczenia i mogą trwać do roku czasu zanim się zagoją.

Jeśli pojawi się jakikolwiek rodzaj bólu stóp, który nie ustępuje, należy udać się do specjalisty w celu sprawdzenia.

Paznokcie u nóg, które stały się czarne lub niebieskie są zazwyczaj wynikiem bezpośredniej formy urazu, takiej jak upuszczenie ciężkiego przedmiotu na palec u nogi lub powtarzającego się ucisku, takiego jak np. bieganie czy gra w piłkę nożną. Mówiąc prościej, czarny lub niebieski paznokieć to taki, który został obity.

Najczęściej dotyczy to halluksa (dużego palca u nogi) i w zależności od stopnia zaawansowania może być bardzo bolesne.

Kolano biegacza, czyli zespół bolesnego rzepkowo-udowego stawu kolanowego, to ból pojawiający się w wyniku powtarzającego się z czasem nacisku na rzepkę. Chociaż nazwa sugeruje, że schorzenie to najczęściej dotyka biegaczy, nie ogranicza się ono do sportowców. Może przytrafić się każdemu.

Kolano biegacza jest wywoływane przez szereg czynników, do których należą: nadmierna eksploatacja stawu kolanowego, problemy z ustawieniem, nieprawidłowości biomechaniczne, brak równowagi lub osłabienie mięśni, a także uraz rzepki. Schorzenie to dotyka zazwyczaj nastolatków i młodych dorosłych, a także kobiety w większym stopniu niż mężczyzn. Ból rzepki ogranicza takie czynności jak wchodzenie po schodach, klęczenie, bieganie czy skakanie, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu i technikom leczniczym można zmniejszyć dyskomfort.

Jak sama nazwa wskazuje stopa cukrzycowa to powikłanie związane z cukrzycą. U osób cierpiących na tę dolegliwość, dochodzi często do zaburzeń czucia lub mikrokrążenia, przez co pacjenci są szczególnie narażeni na urazy, mogące przerodzić się w owrzodzenia. Do objawów stopy cukrzycowej zaliczamy: opuchnięcia i przekrwienia, drętwienie stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku oraz problemy z naskórkiem i ze zdeformowanymi, przerośniętymi płytkami paznokci.

- uszkodzenie jednego (neuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia), co powoduje w stopie brak wrażliwości na pewne czynniki zewnętrzne takie jak: tarcie, ucisk, skaleczenie, ból czy zmiany temperatury

- uszkodzenie naczyń krwionośnych

- zmiany deformacyjne, które powstają w wyniku noszenia złego obuwia, nadwagi czy stojącego trybu pracy

Nieleczona stopa cukrzycowa może spowodować poważne konsekwencje w postaci martwicy, a w dalszej kolejności amputacji kończyny. Bardzo ważna jest więc szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta i stadium choroby. Do takiej oceny niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz podologiem. Priorytetowo następuje usunięcie nadmiernych zrogowaceń skóry, wskazanie odpowiedniego preparatu oraz skierowanie do diabetologa lub chirurga. Osoby, cierpiące na tę dolegliwość, powinny być w stałym kontakcie ze specjalistą, kontrolującym ich stan zdrowia i rozwój choroby.

W przypadku stopy cukrzycowej nie możemy, jak przy innych terapiach, mówić o przewidywanym czasie jej zakończenia. To ciągły, regularny proces profilaktyczny, polegający na świadomym i właściwym obcinaniu, często problematycznych paznokci oraz usuwaniu nadmiernie gromadzących się zrogowaceń. Stała opieka doświadczonego podologa może nas uchronić przed bardzo poważnymi problemami, prowadzącymi nawet do amputacji palców, stopy czy całej kończyny.

Pakiety

PODSTAWOWY

prewencja

190.00/wizyta
  • Konsultacja z wyszczególieniem zauważonych obecnych lub potencjalnych nieprawidłowości na specjalnej mapie stopy
  • Porady odnośnie obuwia na co dzień i do wybranych dyscyplin sportowych
  • Ocena ustawienia i ruchomości stawu skokowego
  • Ocena ruchomości i wzajemnego ustawienia palców
  • Ocena kształtu paznokci, potencjalnych zagrożeń z niego wynikających, przedstawienie możliwych form terapii lub profilaktyki
  • Nauka prawidłowego skracania paznokci
  • Ocena stanu skóry, rozróżnienie zmian skórnych i ich diagnostyka, przedstawienie możliwych form terapii i profilaktyki
Zamów

PREMIUM

prewencja + pielegnacja

230.00/wizyta
  • Konsultacja z wyszczególieniem zauważonych obecnych lub potencjalnych nieprawidłowości na specjalnej mapie stopy
  • Porady odnośnie obuwia na co dzień i do wybranych dyscyplin sportowych
  • Ocena ustawienia i ruchomości stawu skokowego
  • Ocena ruchomości i wzajemnego ustawienia palców
  • Ocena ustawienia i ruchomości stawu skokowego
  • Ocena kształtu paznokci, potencjalnych zagrożeń z niego wynikających, przedstawienie możliwych form terapii lub profilaktyki
  • Nauka prawidłowego skracania paznokci
  • Ocena stanu skóry, rozróżnienie zmian skórnych i ich diagnostyka, przedstawienie możliwych form terapii i profilaktyki
  • Przeprowadzenie Podstawowego Zabiegu Podologicznego
  • Drenaż limfatyczny
Zamów

VIP

prewencja + leczenie + pielegnacja

290.00/wizyta
  • Konsultacja z wyszczególieniem zauważonych obecnych lub potencjalnych nieprawidłowości na specjalnej mapie stopy
  • Porady odnośnie obuwia na co dzień i do wybranych dyscyplin sportowych
  • Ocena ustawienia i ruchomości stawu skokowego
  • Ocena ruchomości i wzajemnego ustawienia palców
  • Ocena ustawienia i ruchomości stawu skokowego
  • Ocena kształtu paznokci, potencjalnych zagrożeń z niego wynikających, przedstawienie możliwych form terapii lub profilaktyki
  • Nauka prawidłowego skracania paznokci
  • Ocena stanu skóry, rozróżnienie zmian skórnych i ich diagnostyka, przedstawienie możliwych form terapii i profilaktyki
  • Przeprowadzenie Zabiegów terapeutycznych związanych ze wszystkimi zauważonymi problemami w obrębie stóp
  • Drenaż limfatyczny
  • Masaż GUN-PRO
Zamów