You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Dowiedz się wiecej.

Do leczenia blizn bardzo często wykorzystuje się fizykoterapię, która przyspiesza gojenie, usprawnia krążenie, zwiększa ruchomość i elastyczność tkanki, redukuje ból oraz zapobiega powstawaniu zrostów. Do najskuteczniejszych zabiegów fizykalnych należą: laseroterapia, magnetoterapia, jonoforeza oraz ultradźwięki.

Mobilizacja blizny odbywa się przez terapię manualną, masaże lecznicze oraz automasaże. Zabiegi polegają na wykonywaniu ściśle określonych ruchów skórą (albo przez rehabilitanta, albo przez samego pacjenta). W wypadku samodzielnej pracy pacjenta, bardzo ważne jest otrzymanie instruktażu od lekarza lub fizjoterapeuty, jak bezpiecznie pracować z blizną.

Mobilizacja blizny może być przeprowadzona tylko po całkowitym zagojeniu się rany. Działania tego rodzaju prowadzą do zwiększenia ruchomości skóry, zmniejszenia bolesności, poprawy elastyczności i ukrwienia tkanki oraz redukcji zrostów.

Wykorzystując do rehabilitacji blizny kinesiotaping, można osiągnąć np. większą ruchomość i elastyczność tkanki. Technika ta jest jednak możliwa do zastosowania dopiero po całkowitym zasklepieniu rany. Polega ona na naklejaniu w odpowiednich miejscach na skórze specjalnych plastrów terapeutycznych, tzw. kinesiology tapes.