You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Dowiedz się wiecej.

-

W przypadku występujących deformacji ortopedycznych proponujemy badanie chodu, co pozwoli na dokładnie określenie występującego nacisku na stopach oraz sposobu dystrybucji ciężaru ciała. Taka analiza umożliwia dobranie właściwych wkładek ortopedycznych, które będą minimalizować ryzyko związane z charakterem deformacji, czyli odcisków, modzeli lub problemów z paznokciami. W gabinetach Satin indywidualne wkładki ortopedyczne wykonywane są już podczas jednego spotkania z fizjoterapeutą. Oferowane przez nas wkładki ortopedyczne są objęte 2-letnią gwarancją.

Grzybicę paznokci niestety nie sposób zwalczyć samodzielnie, domowymi sposobami. Konieczna jest ingerencja specjalisty – podologa, który oczyści płytkę paznokcia i wpłynie na jej rekonstrukcję. Z doświadczeń i zaleceń podologii wynika, że oprócz środków miejscowych lub doustnych zalecanych przez lekarza dermatologa, należy też mechanicznie usunąć fragment zmienionej grzybicznie płytki paznokciowej. Po zakończeniu leczenia, paznokieć powinien odzyskać zdrowy wygląd, co powinno być również poparte badaniami. Czasami zdarza się jednak, że paznokieć po terapii nie odzyskuje już normalnego wyglądu, jest nieestetyczny, przebarwiony, wolniej rośnie i potrafi być bardziej podatny na inne zakażenia.

Jak sama nazwa wskazuje stopa cukrzycowa to powikłanie związane z cukrzycą. U osób cierpiących na tę dolegliwość, dochodzi często do zaburzeń czucia lub mikrokrążenia, przez co pacjenci są szczególnie narażeni na urazy, mogące przerodzić się w owrzodzenia. Do objawów stopy cukrzycowej zaliczamy: opuchnięcia i przekrwienia, drętwienie stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku oraz problemy z naskórkiem i ze zdeformowanymi, przerośniętymi płytkami paznokci.

- uszkodzenie jednego (neuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia), co powoduje w stopie brak wrażliwości na pewne czynniki zewnętrzne takie jak: tarcie, ucisk, skaleczenie, ból czy zmiany temperatury

- uszkodzenie naczyń krwionośnych

- zmiany deformacyjne, które powstają w wyniku noszenia złego obuwia, nadwagi czy stojącego trybu pracy

Nieleczona stopa cukrzycowa może spowodować poważne konsekwencje w postaci martwicy, a w dalszej kolejności amputacji kończyny. Bardzo ważna jest więc szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta i stadium choroby. Do takiej oceny niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz podologiem. Priorytetowo następuje usunięcie nadmiernych zrogowaceń skóry, wskazanie odpowiedniego preparatu oraz skierowanie do diabetologa lub chirurga. Osoby, cierpiące na tę dolegliwość, powinny być w stałym kontakcie ze specjalistą, kontrolującym ich stan zdrowia i rozwój choroby.

W przypadku stopy cukrzycowej nie możemy, jak przy innych terapiach, mówić o przewidywanym czasie jej zakończenia. To ciągły, regularny proces profilaktyczny, polegający na świadomym i właściwym obcinaniu, często problematycznych paznokci oraz usuwaniu nadmiernie gromadzących się zrogowaceń. Stała opieka doświadczonego podologa może nas uchronić przed bardzo poważnymi problemami, prowadzącymi nawet do amputacji palców, stopy czy całej kończyny.

<